IPL

Odmłodzona skóra dzięki IPL

Popękane naczynka, przebarwienia słoneczne, drobne zmarszczki, brak elastyczności i gładkości naszej skóry – która z nas nie chciałaby się pozbyć chociaż jednego z tych szpecących mankamentów na zawsze. Naprzeciw naszym pragnieniom wychodzi IPL (Intense Pulse Light) – najnowsze urządzenie w medycynie estetycznej, dzięki któremu będziemy w stanie pozbyć się wszystkich szpecących naszą skórę mankamentów.

Co to jest IPL?

IPL (Intense Pulse Light), czyli impulsywne źródło światła, to działające kompleksowo urządzenie zaliczane do rodziny laserów, chociaż nie jest laserem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Podobnie jak on emituje wiązkę promieni świetlnych, które nie są jednak spójne i jednolite, ale rozproszone i o różnej długości. Dzięki tej najnowszej technologii wiązki światła mogą docierać na różne głębokości naszej skóry i działać wielokierunkowo, z jednej strony stymulować produkcję kolagenu, z drugiej – likwidować wszelkie plamki, włoski, zmarszczki i zaczerwienienia.

Jak to działa?

Zabiegi polegające na emitowaniu świetlnych impulsów wykonuje się wyłącznie w specjalistycznych gabinetach. Podczas zabiegu specjalna lampa emituje promieniowanie w całym zakresie światła widzialnego i części światła obejmującego podczerwień. Długość wiązki promieniowania uzależniona jest od rodzaju zmian poddawanych korekcie oraz rodzaju naszej skóry. Reguluje się ją specjalnymi pryzmatami nakładanymi na końcówkę aparatu, które odcinają poszczególne wiązki fali do pożądanej długości. To na ile skuteczny będzie cały zabieg zależy w dużej mierze od tej odpowiednio dobranej długości fali, a także od ilości i czasu trwania impulsów. Dokładne parametry, w zależności od typu skóry i jej problemu, potrafi dobrać tylko wykwalifikowany i doświadczony lekarz.

Wygląd skóry po zabiegu uzależniony jest od rodzaju leczonych zmian. W przypadku zabiegu fotoodmładzania można oczekiwać niewielkiego zaczerwienia skóry, które zwykle ustępuje w pierwszej dobie po zabiegu. W przypadku usuwania zmian pigmentowych bezpośrednio po zabiegu dochodzi do ich ściemnienia, które stopniowo w ciągu 2 tygodni ustępuje. Natomiast przy usuwaniu zmian naczyniowych może pojawić się niewielki siniak, jeśli światło trafiło w naczynko krwionośne. Zmiany utrzymują się zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. Można przyspieszyć ich gojenie, smarując skórę preparatami z witaminą K lub arniką, które wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych i usprawnią mikrokrążenie.