Laserowe usuwanie hemoroidów (LHP) jest najnowszą i obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia hemoroidów przy użyciu lasera o długości fali 1470 nm

Zabieg laserowego leczenia hemoroidów zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym , dzięki czemu jest możliwe wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym. Do wnętrza guzka krwawniczego wprowadza się stożkowe włókno laserowe, które stopniowo się wyciąga. Podczas wyciągania , światło lasera o długości fali 1470 nm zamyka naczynia splotów żylnych hemoroidalnych oraz doprowadza do obkurczenia się tkanki łącznej , likwidując tym samym przyczynę dolegliwości.

Cierpisz z powodu hemoroidów?

Hemoroidy lub żylaki odbytu. Mówi się że jest to choroba cywilizacyjna, a jej objawy powodują duży dyskomfort. Ze względu na umiejscowienie, hemoroidy są często uważane za chorobę wstydliwą, co nie zachęca do wizyty u lekarza.

Z badań wynika, że wśród osób po trzydziestym roku życia – ok 30% ma hemoroidy, po czterdziestym roku – 40%, a po pięćdziesiątym roku życia już co druga osoba. Hemoroidy ma również co druga kobieta w ciąży.

Co warto wiedzieć?

Guzki krwawnicze umiejscowione w kanale odbytu, posiada każdy człowiek. Pełnią one ważną rolę. Są to małe „poduszeczki”,  które wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu, pomagając w kontrolowaniu wypróżnień. W sytuacji , gdy guzki krwawnicze nadmiernie się rozciągną, a krew w nich zawarta nie odpływa całkowicie, pojawia się stan zapalny. Przedłużający się stan zapalny prowadzi do trwałych zmian chorobowych. które nazywamy „hemoroidami”.

We wczesnym stadium objawy są bardzo łagodne, dlatego też są często lekceważone. W późniejszej fazie,w okolicy odbytu pojawia się świąd, pieczenie, ból i lekkie krwawienie podczas oddawania stolca. Z czasem, powiększone guzki krwawnicze okresowo wysuwają się na zewnątrz, poza kanał odbytu i nie cofają się na miejsce. Wówczas trzeba niestety „pomóc” im wrócić na miejsce. W stanie zaawansowanym guzki krwawnicze wymagają usunięcia chirurgicznego.

Istnieje wiele metod usuwania hemoroidów – wśród nich warto wymienić tradycyjne operacje chirurgiczne (metoda Longo, klasyczna metoda Milligana Morgana czy metoda Ferguesona)  oraz bardziej nowoczesne zabiegi, które cechuje coraz mniejsza inwazyjność. Należy tutaj wspomnieć o skleroterapii, opaskowaniu (nazywanym też „gumkowaniem”) czy krioterapii. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się także zabiegi wykorzystujące działanie lasera, które polegają na naświetleniu guzka krwawniczego wiązką jego promieniowania. Doprowadza to do obkurczenia się światła naczynia odżywiającego guzek aż do jego całkowitego zamknięcia, czego efektem jest ostatecznie odpadnięcie guzka

Jaka jest skuteczność laserowego leczenia żylaków odbytu?

Zabiegi z wykorzystaniem lasera są dość kosztowne w porównaniu do innych metod leczenia hemoroidów, dostępnych na rynku. Dlatego też, nim podejmie się decyzję o wykonaniu zabiegu z zastosowaniem techniki lasera, warto dowiedzieć się, czy ma on przewagę nad innymi sposobami leczenia hemoroidów.

W czasopiśmie naukowym „Diseases of the Colon&Rectum” opublikowany został artykuł, porównujący efekty leczenia żylaków odbytu z wykorzystaniem lasera oraz metody, polegającej na ich gumkowaniu. Badanie przeprowadzono w dwóch ośrodkach klinicznych we Włoszech i zakwalifikowano do niego 60 pacjentów, u których stwierdzono obecność żylaków odbytu w stadium II bądź III. Pacjentów poddano następnie obserwacji, której średni czas trwania wyniósł 6 miesięcy – w tym czasie oceniano przebieg okresu pooperacyjnego, obecność dolegliwości bólowych po zabiegu, stopień wycofania objawów oraz ogólne samopoczucie chorych.

Uzyskane wyniki jednoznacznie wykazały, że przeprowadzenie zabiegu usunięcia żylaków odbytu z wykorzystaniem lasera pozwala na osiągnięcie lepszych wyników niż w przypadku ich opaskowania. Pacjenci poddani laseroterapii ocenili ból pooperacyjny na niemal 3-krotnie słabszy niż pozostali. Po upływie 6 miesięcy wycofanie objawów zaobserwowano u 90% pacjentów po zabiegu z użyciem lasera i u 53% po zabiegu „gumkowania”. Pacjenci, którzy zdecydowali się na laseroterapię, zgłaszali także znacznie większą poprawę samopoczucia, związanego z ustąpieniem dolegliwości. 

Przedstawione w badaniu dane są dość istotne, biorąc pod uwagę fakt, że czas trwania obu zabiegów jest zbliżony . Żadem z zabiegów nie jest również obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań, które mogłyby na samym starcie czynić go gorszym rozwiązaniem.

Wkłucie światłowodu laserowego w poduszkę hemoroidalną po uprzednim znieczuleniu
Stopniowe naświetlanie hemoroidu
impulsami lasera
Światło lasera zamyka naczynia krwionośne wewnątrz hemoroidu, co prowadzi do ich obkurczenia