Liposukcja laserowa, zwana inaczej lipolizą laserową, to nowoczesna i bezpieczna metoda usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem techniki laserowej i jednoczesnym odsysaniem tłuszczu oraz obkurczaniem skóry poprzez przebudowę włókien kolagenowych. Kluczem do sukcesu tej metody jest długość fali lasera zoptymalizowana do stapiania komórek tłuszczowych przy uzyskiwaniu jednoczesnego efektu ujędrniania i wygładzania skory. Podczas zabiegu robione jest małe nacięcie, przez które wprowadzana jest ultra-cienka sonda emitująca promień lasera (kaniula), który rozgrzewa równomiernie tkankę tłuszczową. Zemulgowany tłuszcz jest w większości usuwany za pomocą odsysania, a częściowo przez układ limfatyczny. Dodatkowo liposukcja laserowa stymuluje produkcję kolagenu i poprawia jędrność skóry. Ta małoinwazyjna i bezpieczna metoda daje rewelacyjne efekty w modelowaniu sylwetki. Nie wymaga przy tym znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu i trwa on średnio około 30-60 minut w zależności od zakresu i miejsca stosowania.

Zalety zabiegu liposukcji laserowej:

 

  • małoinwazyjność dająca maksymalny stopień bezpieczeństwa
  • krótki czas wykonywania procedury (średnio 30-60 minut)
  • natychmiastowy, wyraźny i trwały efekt modelowania ciała dzięki odsysaniu tłuszczu
  • ujędrnienie i wygładzenie skóry na obszarze lipolizy
  • skrócenie okresu rekonwalescencji do minimum
  • brak przerwy w codziennych czynnościach
  • znieczulenie miejscowe
  • równoczesna koagulacja naczyń
  • poprawa powierzchniowej jednorodności skóry po zabiegu
  • możliwość wykonania zabiegu w takich miejscach jak: twarz, górna część brzucha, kolana, podbródek, szyja, ramiona, pośladki, biodra i uda.

Jak wygląda zabieg?

Pacjent w trakcie zabiegu jest przytomny i znieczulony nasiękowo. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie i wprowadza światłowód pod skórę. Za pośrednictwem wysokiej temperatury w pierwszym etapie rozpuszcza i usuwa tkankę tłuszczową, a w drugim oddziaływuje wysoką temperaturą na włókna kolagenowe, dzięki czemu oprócz efektu wyszczuplenia, pacjent uzyskuje również wyraźną poprawę zewnętrznych warstw skóry. Zabieg jest odczuwalny, ale nie bolesny. W trakcie zabiegu na bieżąco regulowana jest ilość podawanych środków przeciwbólowych, tak, aby pacjent miał jak najwyższy komfort. Na koniec zabiegu pacjent ubierany jest w specjalne ubranie uciskowe, które należy nosić przez pewien czas po zabiegu. W zależności od okolicy może to być to od jednego do kilku tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jaki jest okres rekonwalescencji?

W przeciwieństwie do liposukcji tradycyjnej, pacjent po zabiegu lipolizy laserowej może właściwie w ciągu kilku godzin po zabiegu podjąć normalną aktywność. W zależności od indywidualnych uwarunkowań i ze względu na działanie znieczulenia dobrze pozostawić sobie dzień po zabiegu na odpoczynek. Na leczonej okolicy mogą, ale nie muszą pojawić się siniaczki i bezwzględnie należy przestrzegać noszenia ubrania uciskowego. Bezpośrednio po zabiegu leczona okolica może być wrażliwsza niż zazwyczaj, ale odczucia te nie powinny powodować konieczności wyłączenia pacjenta z normalnego życia.

Kiedy zobaczę efekty?

Bezpośrednio po zabiegu leczona okolica może być opuchnięta, co spowoduje niewidoczność efektu zabiegu. Z czasem opuchlizna schodzi, a widoczny efekt pojawia się od 2-6 tygodni po zabiegu, w zależności od leczonej okolicy. Jest to wówczas wyraźna zmiana w wyglądzie leczonej okolicy. Pełny efekt oraz widoczna poprawa jakości skóry pojawia się po 6 miesiącach, ze względy na konieczność wymiany kolagenu w skórze.

Technika lipolizy laserowej

Technika lipolizy laserowej polega na selektywnym działaniu promienia laserowego na tkankę tłuszczową, niszcząc termicznie poszczególne tkanki tłuszczowe dzięki bardzo cienkim światłowodom ( 400 – 600 mikrometrów) wprowadzanym za pomocą kaniuli o średnicy 1 mm i długości

10 –20 cm.

Laser daje szansę przeprowadzenia minimalnie inwazyjnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Dodatkową zaletą wykonanego zabiegu jest poprawa elastyczności i sprężystości skóry poprzez
podgrzanie włókien kolagenowych oraz mała urazowość i niewielkie dolegliwości po zabiegu.