Bezoperacyjne leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów metodą Barrona w połączeniu z fotokoagulacją laserową

Żylaki odbytu (łac. varices haemorrhoidales), zwane również chorobą hemoroidalną (hemoroidy), są poszerzeniem splotu żylnego odbytu. Do czynników przyczyniających się do powstania żylaków odbytu należą m.in. ciąża, poród siłami natury, otyłość, dieta uboga w błonnik, nadużywanie alkoholu, silne parcie podczas wydalania stolca, zaparcia, czynności zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej np. dźwiganie ciężkich przedmiotów, nadciśnienie wrotne, prawdopodobnie czynnik genetyczne.

Objawy:

  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia
  • świąd
  • świeża krew podczas oddawania stolca
  • wypadanie żylaków (późniejszy objaw, duże żylaki)
  • ból

Podział

W zależności od rozmiarów wyróżnia się 4 stopnie powiększenia guzków:

  • Powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz;
  • Guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, lecz cofają się samoistnie;
  • Guzki wypadają w czasie wypróżnienia i muszą być odprowadzone ręcznie;
  • Guzki utrzymują się na zewnątrz, nie zmniejszają się i ulegają zakrzepicy.

Leczenie hemoroidów

Leczenie doraźne żylaków odbytu obejmuje przyjmowanie dużych ilości płynu (do 10 szklanek wody dziennie), posiłków bogatych w błonnik, unikanie zaparć oraz biegunek. Miejscowo stosowane mogą być czopki, maści czy kremy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwzakrzepowym, środki zmiękczające stolec (np. laktuloza) nasiadówki w ciepłej wodzie lub korze dębu. Powoduje to ustąpienie dokuczliwych objawów, ale nie przyczyny.

Metoda Barrona – bezoperacyjne leczenie żylaków odbytu:

Technika małoinwazyjna: Skuteczna, bezoperacyjna, bezpieczna metoda leczenia żylaków odbytu. Zabieg ambulatoryjny. Bezoperacyjne usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona jest najczęściej stosowana małoinwazyjną technika leczenia hemoroidów. Polega ona na założeniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego, co doprowadza do jego martwicy i oddzielenia się od podstawy tworzącego go żylnego ciała jamistego.Bardzo popularna szczególnie w połączeniu z fotokoagulacją laserową. Pacjent po zabiegu wraca do domu i do swoich obowiązków. Można nadal pracować bez większego bólu i stresu związanego z pobytem w szpitalu. Skuteczność metody wynosi około 90%. Zabieg jest powtarzany 2-3 krotnie do uzyskania właściwych wyników.